Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych 2019. Pamiętamy - uświadamiamy - zapobiegamy!
17 listopada 2019, obchodzimy kolejny Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. To wyjątkowy dzień na refleksję nad tragediami na drogach całego świata, nad wszystkimi zdarzeniami, których można było uniknąć i nad koniecznością zapobiegania, aby nikt z nas i naszych bliskich nie zginął w wypadku. Co ja mogę zrobić dla siebie i najbliższych?
2019-11-17, 21:19

Tegoroczne hasło „Życie nie jest częścią samochodową” nawiązuje do Trzeciego Filaru Globalnego Planu na Dekadę Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - bezpieczniejszych pojazdów (https://worlddayofremembrance.org/). Rozwój najnowszych technologii wspierających komfort i jakość podróży jest szalenie ważny, zarówno dla nas jaki i otaczającego środowiska. Utrzymanie sprawnego pojazdu i regularne kontrole techniczne zapewniają podstawowe bezpieczeństwo, jednak najważniejsza jest świadomość naszej roli w odpowiedzialnej mobilności. Zdrowie i życie są najcenniejszymi elementami, których nie daje się łatwo wymienić lub naprawić po zdarzeniu drogowym a dramatyczne konsekwencje często obciążają całe rodziny.

95% wypadków samochodowych jest wynikiem ludzkich błędów i decyzji o pewnych zachowaniach. To my przyciskamy pedał gazu na pomarańczowym, przekraczamy dozwoloną prędkość, wsiadamy za kółko „wczorajsi”, korzystamy z telefonu podczas jazdy lub przebiegamy w ostatnim momencie przez pasy. To także my żałujemy i nie dowierzamy, kiedy już wydarzy się tragedia…

Nasze błędy nie wynikają wyłącznie z braku wiedzy. Często świadomość ryzyka nie wystarczy, aby zrezygnować z niebezpiecznych zachowań. Usprawiedliwiamy się pośpiechem lub ważnymi obowiązkami; sami oceniamy ryzyko i jesteśmy przekonani, że nasza ocena „tu można” jest słuszna; wspieramy się przekonaniami typu „jestem doświadczonym kierowcą, mnie to nie spotka” albo „to tylko za rogiem”; nie kontrolujemy nawyków, które często są silniejsze od nas, jak np. mimowolne sięganie po telefon. Często robimy to w sposób zupełnie nieuświadomiony, narażając na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Praca nad edukacją, podnoszeniem świadomości i zmianami zachowań użytkowników dróg - czyli nas wszystkich - wymaga adaptacji do najnowszych zmian społecznych, odpowiedzi na wyzwania tak szybko zmieniającej się mobilności oraz dostosowania do współczesnych mediów i możliwości dotarcia z przekazem w natłoku informacji. W pośpiechu i szumie trudno zarówno o chwilę na refleksję, jak i poświęcenie uwagi na bezpieczeństwo, a przede wszystkim na koncentrację. Prowadzenie pojazdu wymaga skupienia, uważności i bardzo świadomych decyzji. Wszystko jest w naszych rękach!… i głowach!

Z błędnymi przekonaniami oraz nawykami można uporać się za pomocą treningu uważności. Już po 6 tygodniach codziennych krótkich ćwiczeń bycia „tu i teraz” jesteśmy w stanie lepiej zarządzać impulsami, a w mózgu zachodzą sprzyjające temu zmiany. W badaniach wyższą skłonność do czytania i pisania SMS-ów podczas prowadzenia samochodu zanotowano u osób o niskim poziomie uważności. Naukowcy zauważyli, że uważność może odgrywać istotną rolę w redukcji ryzyka dla zdrowia publicznego powodowanego przez SMS-owanie podczas jazdy (Feldman i inni, 2011).

Najnowsza aplikacja Fundacji Zen Driving „Nie tracę głowy na drodze” jest bezpłatnym narzędziem przygotowanym do takiego indywidualnego treningu uważności zgodnie z światowymi wytycznymi nt. prewencji wypadków w transporcie, na razie pilotażowo dostępnym dla młodzieży.

Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego integruje zespół najlepszych ekspertów w kraju, którzy systematycznie podejmują działania mające na celu zmniejszenie liczby wypadków na polskich drogach oraz ograniczenie ich tragicznych konsekwencji. http://www.pbd.org.pl/

Dlaczego Światowy Dzień Pamięci?

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (WDR) jest obchodzony w trzecią niedzielę listopada każdego roku przez rosnącą liczbę krajów na wszystkich kontynentach całego świata. Dzień ten jest poświęcony pamięci wielu milionów zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych oraz ich rodzinom i otoczeniu, ale również, aby oddać hołd ekipom ratunkowym, policyjnym i medycznym specjalistom, którzy na co dzień zajmują się traumatycznymi następstwami śmierci i obrażeń na drodze.

Skąd potrzeba istnienia takiego właśnie dnia?

Śmierć i obrażenia na drodze to zdarzenia nagłe, gwałtowne, traumatyczne. Ich wpływ pozostaje długotrwały, czasem nieprzemijający. Corocznie miliony nowych poszkodowanych, pogrążonych w smutku i osieroconych z każdego zakątka świata dołączają do niezliczonych milionów już cierpiących w konsekwencji wypadku drogowego.

Ciężar smutku i cierpienia, doświadczany przez ogromną liczbę osób jest tym większy, że przecież wiele ofiar to ludzie młodzi, również dlatego, że wielu wypadkom można było i powinno się zapobiec i w końcu ponieważ reakcja na śmierć i obrażenia na drodze oraz w stosunku do ofiar i ich rodzin są często niewystarczające, nieprzychylne i niewłaściwe w odniesieniu do utraty życia i pogorszenia jego jakości.

Ten Dzień stał się również ważnym narzędziem dla rządów i tych wszystkich, których praca obejmuje prewencję wypadków i reakcję na ich następstwa, ponieważ stwarza możliwość zademonstrowania ogromnej skali i oddziaływania śmierci i obrażeń na drodze, jak również pilnej potrzeby wspólnych działań w celu powstrzymania tej tragedii.

Historia Światowego Dnia

Ustanowiły go ofiary wypadków drogowych. Od 1995 roku NGO wspierające ofiary wypadków, zrzeszone w Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych (FEVR), obchodzą ten Dzień (zainicjowany przez brytyjską organizację RoadPeace w 1993 r.) – początkowo jako Europejski Dzień Pamięci, ale już wkrótce jako Światowy Dzień od momentu, kiedy NGO z Afryki Południowej, Argentyny i Izraela dołączyły do obchodów. Link do poradnika Światowego Dnia: http://www.who.int/violence_injury_prevention/road_traffic/activities/remembrance_day_handbook/en/index.html

WHO i ONZ promują globalne obchody i proponują coroczne tematy przewodnie. W 2003 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) była gospodarzem spotkania organizacji pozarządowych (NGOs) wspierających ofiary wypadków, gdzie przedyskutowano obchody Światowego Dnia przez ONZ. Trwające poparcie WHO i wezwanie w trakcie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2004 roku o uznanie Światowego Dnia, w którym zaakcentowano światowe żniwo ofiar wypadków drogowych doprowadziło do jego poparcia w Rezolucji ONZ nr 60/5. W dniu 26 października 2005 roku została ona zaaprobowana przez Zgromadzenie Ogólne, a Światowy Dzień przyjęto jako “stosowne uznanie dla ofiar wypadków ruchu drogowego i ich rodzin”. Państwa członkowskie i międzynarodowa społeczność są zachęcane do obchodów tego Dnia.
Link do strony WHO: https://www.who.int/roadsafety/projects/world_day/en/

KONTAKT / AUTOR
Barbara Król
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.